Základná výbava pre šteniatko a nového psíka
Príchod nového psíka je dôležitou udalosťou a musíme sa na ňu dostatočne pripraviť. Čo všetko si teda potrebujeme zaobstarať a na čo nesmieme zabudnúť? Tak poďme spoločne na to :-)
Krmivo
Krmivo, ktorým bolo šteniatko kŕmené u chovateľa býva často súčasťou štartovacieho balíčka, ktorý dostanete spolu so šteniatkom. Pokiaľ to tak nie je, poproste ho o niekoľko dávok na najbližšie dni, kým sa nedostanete do obchodu. Myslite však na to, že krmivo danej značky nemusí byť dostupné v predajniach chovateľských potrieb vo Vašom okolí, v súčasnosti však nie je problém ani rýchle dodanie cez internetový obchod.
Určite hneď nemeňte psíkovi krmivo aj keď s ním nie ste z nejakého dôvodu spokojní, pretože tráviaci systém psíka je na neho zvyknutý a na nové krmivo väčšinou zareaguje negatívne.
Pokiaľ ho chcete napriek tomu zmeniť, začnite postupne pridávať počas približne 10-tich dní nové krmivo do pôvodného. Postupne tak prejdite od nízkeho pomeru nového krmiva k 100% aby si tráviaci systém na neho postupne navykol.
Vyberajte vždy len krmivo pre vekovú a veľkostnú kategóriu daného psíka, pretože psíci v rôznom veku a veľkosti majú iné energetické a výživové požiadavky.
Pokiaľ chcete suché krmivo miešať s mokrým, teda konzervami, taštičkami a paštétami, vyberajte opäť podľa veku psíka, pretože šteniatka majú citlivé trávenie a nemusia prijať všetko, čo je v konzerve pre dospelého psíka. Nie každá značka mokrého krmiva psíkovi sadne a môže sa stať, že bude mať redšiu stolicu. Taktiež si treba dať pozor na to, aby psík nezačal odmietať samotné suché krmivo, pokiaľ ho nebude mať takto ochutené.
Misky
Šteniatko bude potrebovať 2 misky, jednu väčšiu na vodu, ktorú musí mať neustále k dispozícii a druhú na krmivo. Veľkosťou takú, aby sa do nej zmestila nielen súčasná kŕmna dávka ale aj kŕmna dávka v dospelosti.
Materiálom ideálne také, aby sa s nimi šteniatko nemohlo hrať alebo ich prevrátiť. Plast nie je vhodný kvôli horšiemu čisteniu a množeniu baktérií, vyberať treba skôr ťažšie nerezové alebo keramické materiály s protišmykovým dnom (alebo pod ne môžete dať koberček či podložku) aby sa psíkovi miska nešmýkala a necestoval s ňou po podlahe.
Pre psíkov s dlhými ušami sú vhodné misky užšie a vyššie, pre psíkov so širokými lebkami zasa širšie.
Pre šteniatka veľkých plemien sú vhodné vyvýšené misky na podstavci alebo stojane, kde je možné nastaviť výšku podľa konkrétneho psíka aby sa k nej nemusel zohýbať a správne držanie tela počas kŕmenia tiež zlepšuje trávenie.
Pre psov vonku môžete zvoliť ťažké betónové misky a také, ktoré v zimnom období neprasknú.
Nesmieme
zabudnúť ani na skladaciu silikónovú misku na vodu, alebo fľašu s miskou v jednom, ktoré budete potrebovať na tréning
alebo prechádzku mimo domu.
Pamlsky
Pamlsky používame ako motiváciu pre psíka, keď tvarujeme určité správanie a potrebujeme mu potvrdiť to správne. Ideálne sú malé kúsky pamlskov, ktoré psík len prehltne, nesmie ich dlho kúsať, pretože to rapídne znižuje efektivitu tréningu. Najvhodnejšie je sušené mäso alebo pamlsky, kde je mäso hlavnou surovinou so zdravými doplnkami (bylinky a ovocie).
Ak by ste neverili komerčnej výrobe, môžete si mäsko sami usušiť v sušičke či trúbe alebo upiecť v špeciálnej silikónovej forme pre psíkov :-)
V
predajniach chovateľských potrieb taktiež kúpite špeciálne
vrecká na maškrty - pamlsovníky, ktoré si buď môžete
pripnúť na nohavice alebo bundu. Rovnako Vám poslúži stará
dobrá ladvinka, prípadne softshellové púzdro na mobil so zipsom,
ktoré sa zapína popruhom okolo pása.
Hračky
Na trhu je množstvo hračiek pre psy z rôznych materiálov, štruktúr, veľkostí, nie všetky sú však funkčné a osožné. Aké hračky sú teda vhodné? Také, ktoré upevnia Váš vzťah so psíkom a ktoré slúžia na zvýšenie jeho mozgovej kapacity, teda obohatia ho. Takže predom zabudnite na pískacie latexové hračky všetkých možných farieb a tvarov a také, s ktorými sa spolu nedokážete hrať. Psík by sa totiž sám hrať nikdy nemal a ani by nemal mať hračky voľne k dispozícii a to z toho dôvodu, že s hračkami by si mal spájať nás a našu spoločnú zábavu. Pokiaľ sa bude hrať sám, naučí sa, že nás k hre nepotrebuje a vystačí si sám. A vzhľadom k tomu, že hračky sú spolu s jedlom najlepšie motivátory pri formovaní správania a tréningu je to absolútne nevhodné. Pes musí po odmene túžiť a aby bola pre neho naozaj odmenou musí mať pre neho vysokú odmenu a musí mu byť vzácna, pretože popravde, prečo by sa kvôli nej snažil, keď leží bežne na zemi a môže si ju kedykoľvek vziať?
Takže úplne najúžasnejšie hračky, ktoré posilňujú vzťah a vyslovene si nás pri hre vyžadujú sú preťahovacie hračky, ktoré podporujú základný lovecký inštinkt psa si hračku uloviť a vyhrať ju, čím sa posilňuje jeho sebavedomie. Veď ktoré šteniatko by nám neťahalo nohavice, ponožky, šnúrky? Doslova si takú hru pýta a stačí toto správanie len presmerovať na hračku a šteniatko bude z hry nadšené, už ho len naučiť vymieňať jednu hračku za druhú. Teda budeme potrebovať dve presne rovnaké preťahovadlá, aby mali pre psíka rovnakú hodnotu, teda aby nemal radšej trebárs loptu na šnúre ako uzol, pretože potom bude výmena obľúbenej hračky za inú ťažká až nemožná.
Veľkej obľube sa v posledných rokoch teší fialový puller, ktorý sa rovno predáva v balení dvoch kusov a veľkosť si zvolíte podľa svojho psíka. Je z príjemného materiálu a pri zákuse nepoškodzuje chrup psa, preto sa nezľaknite, keď na ňom zostanú otlačky zubov :) Puller je bezpečná náhrada u nás často používanej loptičky, pretože tá môže psovi spôsobiť poranenia či už v dutine ústnej alebo ublížiť jeho pohybovému aparátu. Puller je v podstate 2v1, dá sa s ním preťahovať a aj ho kotúľať po zemi aby si ho psík chytil/ulovil.
Čo psíka zabaví a taktiež ukľudní sú rôzne plniace hračky ako Kong, či skrutkovacie hračky Bussy Buddy, ktoré naplníte granulkami, paštekou alebo keksíkmi, ktoré sa k nim priamo predávajú a je to vhodnejšie ako keby sme mu nechali akékoľvek pískacie hračky, ktoré zničí.
Psy milujú čuchanie, ktoré ich taktiež ukľudňuje a pri ktorom pracujú aj mentálne, takže ak chcete psíkovi kúpiť nejakú novú hračku, vyberajte interaktívne alebo čuchacie hry, pri ktorých musí psík rozmýšľať a zvyšovať mozgovú kapacitu.
Okrem čuchania je ďalšou skvelou pasívnou aktivitou lízanie, ktoré psíky psychicky ukľudní a na to sú vhodné lízacie podložky, na ktoré natriete psiu paštétu alebo tvaroh.
Parohy a kúsacie hračky
Keďže psy a hlavne šteniatka potrebujú kúsať a hrýzť, môžeme im kúpiť prepílený paroh, ktorý im vydrží dlho a zabavia sa s ním. Je to zdravá a prírodná alternatíva k rôznym nezdravým pamlskom z byvolej kože, ktoré sa predávajú v rôznych tvaroch (kostičky, uzlíky, loptičky, papučky, tyčinky) a psíkom môžu spôsobiť dlhotrvajúce tráviace ťažkosti. Keďže im idú zúbky, dobre im padne masáž ďasien na čo dobre poslúžia rôzne krúžky, kostičky alebo kúsacie hračky rôznych tvarov s masážnymi zúbkami. Treba však dávať pozor, aby ich psík nezjedol, ostatne ako u každej jednej hračky.
Občas môžete väčšiemu šteniatku dopriať aj prírodne sušené maškrty ako napr. obľúbené bravčové uško.
Obojok
Pevný obojok býva tiež často súčasťou štartovacieho balíčka od chovateľa, pretože šteniatko by už malo byť na neho zvyknuté odmalička, aby neskôr nejavilo prejavy nekomfortu alebo stresu, napr. neustálym škriabaním sa. Zo začiatku mu ho nechávame čo najviac aj v domácom prostredí aby si na neho psík zvykol a považoval ho za niečo úplne prirodzené.
A aký obojok vybrať? Ako som už zmienila, určite pevný a ideálne podšitý alebo zmäkčený, napr. softshellom aby bol pre psíka čo najviac pohodlný. Vybrať si môžete klasický obojok s prackou, ktorý však pri nasadení musíte prevliekať do dierky ale zato zvládne väčšiu záťaž alebo pohodlnejší nastaviteľný s plastovou či kovovou sponou, u neho si ale treba overiť pevnosť, aby sa na krku ľahko nerozširoval. Ak chodíte so psíkom často k vode, vyberajte obojok z PVC alebo z iného rýchloschnúceho materiálu.
Vodítko
Určite pevné a dlhšie (aspoň 2-3m), aby mal psík väčšiu možnosť pohybu, preskúmavania a čuchania, ktoré patria k základným potrebám psa. Zamerať sa treba najmä na veľkosť karabíny, aby nebola pre psíka príliš ťažká alebo naopak, slabá. Materiál musí byť príjemný na dotyk a taktiež si môžeme vybrať rovnako ako u obojku aj vodítko s rúčkou podšitou mäkkým softshellom.
Vodítko
môže mať pevnú dĺžku alebo môže byť prepínacie, teda môžeme
nastaviť jeho dĺžku prepnutím karabíny do vybraného krúžku.
Pokiaľ psík vodítko kúše, môžeme si vybrať pre neho na kúsanie menej pohodlný materiál - vodítko z kovu, ktoré môže byť však o niečo ťažšie, ale tiež existuje v rôznych hrúbkach.
Okrem vodítka na klasickú prechádzku po meste/obci budete potrebovať aj dlhé vodítko, tzv. stopovacie alebo stopovačku. Tá má od 5 do 30 metrov a okrem tréningov ju využijete napr. v prírode alebo na mieste, kde budete chcieť psíkovi dopriať voľnejší pohyb, najmä ak ešte na 100% neovláda privolanie v akejkoľvek situácii. Môžete si vybrať buď guľaté alebo ploché, no pozor si musíte dať na materiál, aby sa Vám s ním dobre manipulovalo a nespálil Vás!
Klietka, ohrádka, pelech alebo búda
Ak si domov donesiete malé šteniatko, pripravte sa na to, že bude kúsať akýkoľvek dostupný materiál, ktorý mu uľaví od bolesti pri raste zúbkov a taktiež, že nemusíte (hlavne v noci, keď spíte) vždy vystihnúť situáciu, keď potrebuje vykonať potrebu. Ak však chcete psíkovi v tomto zabrániť a naučiť ho rýchlejšie vykonávať potrebu vonku, je klietka alebo inak nazývaná kennelka k tomuto tréningu ideálna. Okrem toho si psík vytvorí lepšie puto k Vám a bude s Vami ochotnejšie spolupracovať pri cvičení. Základným pravidlom je to, že pre psíka NESMIE byť trestom ani v nej nesmie tráviť väčšinu času, kedy je aktívny. Slúži na to, aby si v nej psík len oddýchol a pospal po spoločnej hre, prechádzke alebo keď potrebujeme narýchlo odísť a nechať psíka bez dozoru. Na klietku psíka zvykáme pozitívnou asociáciou už od začiatku a má slúžiť ako miesto pre oddych, takže šteniatko by v nej malo hneď zaspať a zvyknúť si tak na ňu bez problémov. Takisto ráno nemusíme očakávať a hľadať stopy nehody, pretože šteniatko nás zobudí zvukovým prejavom alebo škriabaním, keď bude potrebovať potrebu vykonať a nepokazíme si tak samotný nácvik.
V žiadnom prípade nesmie ísť o dlhodobý či nebodaj celodenný pobyt v klietke, ktorý je týraním zvieraťa!!!!
Ohrádka predstavuje viac ohraničeného priestoru pre psíka v interiéri, kde ho nemusíte stále sledovať a báť sa, čo zasa vyvedie. Nepoužíva sa u nás tak často, pretože zaberá väčší priestor a nie je tak funkčná ako kennelka, keďže psík sa v nej na čistotu nenaučí, ale to neznamená, že práve Vám sa nehodí zo všetkých možností najviac :)
Pelech je pre väčšinu interiérových psíkov a aj vonkajších psíkov (napr. na terase) samozrejmosťou. Väčšinou sa v obchode stretnete s rôznymi tvarmi a materiálmi a je len na Vašom vkuse aký si vyberiete. Čo sa týka funkčnosti, podľa druhu materiálu si môžete vybrať aj sezónny druh pelechu - na leto s chladiacou látkou či na zimu pelech odrážajúci teplo tela psa (termo pelech). Pokiaľ má psík tendenciu ničiť pelech alebo je vonkajší a pelech by bol viac času v práčke, skúste porozmýšľať nad plastovým s prateľnou výmennou podložkou.
Exteriéroví psíci samozrejme potrebujú búdu, ktorá musí byť zateplená, aby psíkovi nebolo chladno. Veľkosť musí byť tak akurát aby sa tam psík vošiel a dokázal sa otočiť, príliš veľká totižto bude v sebe držať chlad a psík si ju nedokáže dostatočne vyhriať teplotou tela. Niektorí majitelia tiež pridávajú do búdy drevitú vlnu, treba sa však uistiť, že psík ju nezje a nespôsobí si tak tráviace ťažkosti.
Počas
najväčších mrazov musí mať psík prístup do nejakej
prispôsobenej miestnosti, napr. garáže, kde nemrzne a má tam pripravený pelech alebo teplé miestečko.
Kozmetika a doplnky
Aby bol psík v dobrom zdravotnom stave, musíme sa starať aj o kvalitu jeho srsti a hygienu.
Hrebeň alebo kefu vyberáme podľa druhu srsti, pre kučeravých a dlhosrstých psíkov je vhodný skôr hrebeň na rozčesanie, pre krátkosrstých psíkov zasa kefa na prečesanie a teriérom treba srsť upravovať trimovacím nožom. Každé plemeno a typ srsti má špecifické požiadavky na úpravu a chovateľ Vám určite poradí všetko, čo budete potrebovať.
Šampón - interiérových psíkov určite kúpeme častejšie ako vonkajších, no aj tých treba raz za čas umyť a zbaviť ich srsť mastnoty, prachu a nečistôt. Určite nepoužívajte šampóny pre ľudí, pretože pes má úplne iné PH pokožky ako človek a naša kozmetika mu môže nielen ublížiť ale taktiež spôsobiť dlhodobé problémy ako sú rôzne dermatitídy, suchá pokožka, lupiny či nekvalitná alebo vypadaná srsť. Podľa veku sa rozdeľujú na šampóny pre šteniatka, ktoré sú citlivejšie a pre dospelých psíkov, ktoré môžeme rozdeliť aj podľa druhu srsti (na bielu, čiernu, dlhú, s kondicionérom, proti zápachu) a na špeciálne (antiparazitárne a na rôzne kožné problémy).
Pre vonkajších psíkov môže byť v zimnom období vhodnou náhradou suchý bezoplachový šampón, pena alebo v prípade potreby rýchleho lokálneho utretia vlhčené servítky.
Savý uterák pre dôkladné vysušenie a pre psíkov so špecifickou srsťou (kučeravá, dlhá) budete tiež potrebovať fén.
Vlhčené tampóny, servítky či roztoky do očí a uší - k základnej hygiene patrí či už vytieranie nečistôt pod očami alebo premývanie očí špeciálnym roztokom ak je to potrebné. Špeciálnu pozornosť treba venovať tiež psíkom s visiacimi ušami a kontrolovať, či sa im nezaparujú alebo sa tam nemnožia nejaké nečistoty, pretože každý psík (aj so stojacimi ušami) má inú frekvenciu potreby čistenia.
Aj keď šteniatko treba odmalička zvykať na manipuláciu v ústnej dutine, s ústnou hygienou stačí začať až po výmene zubov, ktorá prebieha približne v pol roku veku šteniatka. Môžeme si vybrať z rôznych druhov zubných pást, gélov, vôd, ktoré môžeme podporiť dentálnymi pásikmi, práškom, či pamlskami. Rad produktov je široký a veterinárny lekár Vám určite poradí :)
Krém na labky - nesmieme zabudnúť ani na vankúšiky, pretože tie sú v kontakte s rôznymi povrchmi, či už horúcimi, studenými, drsnými, kamenistými, či slanými ako napr. posypová soľ. Okrem bežného opotrebovania na tvrdom betóne treba myslieť aj na sezónne problémy, ktoré môže napáchať či už horúci betón alebo mráz, ľad a už spomínaná posypová soľ a ošetrovať a obstrihávať treba teda aj vankúšiky.
Pokiaľ si psíci dostatočne neobrusujú pazúriky na betóne alebo na inom povrchu, treba im ich často strihať aby dreň neprerástla a nespôsobovalo to psíkovi problémy pri pohybe alebo nebodaj aby sa mu nejaký pazúrik niekde nezachytili a neztrhol. Môžete síce raz mesačne navštíviť veterinárneho lekára alebo salón pre psíkov, kde pazúriky psíkovi skrátia alebo ich môžete strihať sami, v tom prípade budete potrebovať buď nožničky, kliešte, gilotínku alebo sa môžete rozhodnúť pre brúsenie pomocou pilníka či brúsky. S výberom Vám poradí veterinárny lekár, ktorý Vám aj ukáže ako na to, aby ste psíkovi neublížili.
Od marca do novembra nesmieme zabúdať ani na antiparazitárne ošetrenie psíka formou obojku, pipety či tabliet a ochranu môžeme zvýšiť aj sprejom, šampónom alebo elektronickým ultrazvukovým príveskom. A keďže žiaľ nič nie je 100%-né, musíme mať prichystané taktiež háčiky alebo pinzetu na vyberanie kliešťov a následnú dezinfekciu vo forme tekutiny či mastičky. S týmto všetkým Vám ale tiež poradí najlepšie veterinárny lekár, kde dané liečivá priamo kúpite.
Podložky na cikanie a umelá tráva
Pokiaľ potrebujete odísť na viac hodín a nemáte možnosť kontroly nad psíkom, môžete psíka naučiť používať jednorazové podložky, ktoré založíte do plastového rámu aby sa neposúvali, psík ich neroztrhal alebo nerozhrabal. V kamenných obchodoch menej dostupná varianta je umelá tráva, ktorá je zložená z niekoľkých vrstiev a moč, ktorý stečie do spodnej nádobky stačí vyliať a trávu len vysprchovať.
Cestovanie
Psíka budete určite potrebovať minimálne raz za čas prepraviť autom, vlakom, autobusom alebo MHD. Všetky druhy dopravy majú spoločné jedno a to, že či už psík, Vy alebo ďalší spolucestujúci musíte cestovať bezpečne.
Pokiaľ budete psíka prepravovať v kufri budete potrebovať buď mrežu alebo klietku, na zadných sedadlách zasa postroj s autopásom. V obchode tiež zoženiete rôzne druhy špeciálnych prestieraní aby ste zabránili znečisteniu interiéru auta. Pes sa nesmie voľne pohybovať po aute, pretože môže nielen ohroziť vodiča a tým pádom všetkých v aute ale taktiež si môže ublížiť aj pri obyčajnom prudšom zabrzdení.
Vo vlaku alebo v autobuse musí mať pes košík, či už plastový alebo kovový (kovovým môže niekoho udrieť), nie však nylonový náhubok!!!! pretože ten slúži len na krátkodobú fixáciu tlamy u veterinára a pes potrebuje presný opak, cez otvorenú tlamu regulovať svoju telesnú teplotu. Pokiaľ je však psík menší, môžete použiť buď tašku alebo plastovú či látkovú skladaciu prepravku a psík tak bude mať svoje bezpečné miesto, kde o neho nikto nezakopne a kde bude spokojný :)